DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Počátky kapely (2004-2005)

Kapelu v roce 2004 zakládá Tomash Nahum a Pavel Balcar. Po několika zkouškách hned vyráží do klubů a již první koncert je nadšeně přijat. Kapela pokračuje v koncertní činnosti a ve zkušebně nahrává pro vlastní potřeby demo Unhuman.

 

Doba nuceného spánku (2006-2009)

Po slibném začátku se kapela ukládá ke spánku. Dva členové základní sestavy jsou dlouhodobě v zahraničí a zároveň natrvalo odchází bubeník a baskytarista.

 

Éra debutového alba (2010-2015)

Po obnovení kapely a dlouhém výběru bubeníka se kapela ustálí. V sestavě Tomash Nahum (g), Pavel Balcar (v), Jan Balcar (bg), Michal Blaha (d) a Roman Ševčík (g) tvoří kapela nový materiál. První rok probíhá ve znamení koncertů a příprav na debutové album. To kapela natáčí na přelomu roku 2011 a 2012 ve studiu Mroš a pod názvem The Gates Are Open jej vlastním nákladem v roce 2012 vydává a distribuuje. Kapela, která si vše zajišťuje sama, nechce kampaň tříštit, a proto album masivně podporuje recenzemi, koncerty a rozhovory zatím pouze v České Republice a Slovenské Republice. Album bylo podpořeno 70 koncerty.

 

Současnost (2015-2017)

Následovníka debutu kapela připravuje už od roku 2014. Na začátku roku 2015 vstupuje s novým materiálem do studia, ovšem vytíženost kapely a zvýšené nároky na její členy před vydáním alba pohnou sestavou. Bubeník Michal a kytarista Roman odchází. Kapela však velice rychle posílí o skvělé muzikanty. Okamžitě se kytary chopí mladý talent Michal Kapec a bicích zkušený Tom Brighter ze slovenských Revenge Division. V nové sestavě kapela vstupuje v září 2015 do studia GM, aby zachytila nový feeling kapely, obohacený o mladou krev. 1. listopadu 2015 konečně vychází album, na které fanoušci kapely netrpělivě čekali. Vydání se ujal mladý ale agilní label Musick Attack Production, který albu zajišťuje celosvětové promo.

 

OBSAHOVÁ KONCEPCE NOVÉHO ALBA

Tematicky album navazuje na debut „The Gates Are Open“ a zásadním způsobem posouvá jeho apokalyptické téma dál. Zatímco debut přišel pouze s vizí apokalypsy, feelingem jejího blížícího se příchodu, a zprávou, že jí již nic nestojí v cestě ("brány jsou otevřeny"), nové album reflektuje její rozpoutání. To, co bylo "na spadnutí" nyní skutečně začíná. Již v reálném čase vidíme vzrůstající chaos ve státě, na ulicích i v hlavách lidí médii pravidelně promazávanými. Běsnící chaos je nástrojem, průvodním jevem i podstatou apokalypsy, která právě začala, a která bude tím posledním, co lidstvo zažije. Vstoupili jsme do poslední éry!

Podstatu tohoto chaosu zachycuje cover alba. Jeho agresivní barvy a centrální postava na pomezí abstrakce ztělesňují chaos, který se rodí uprostřed města, symbolu lidstva. Z něj vyrůstá a jemu přináší zkázu; jeho kořeny čerpají sílu z hromady mrtvých. Vše obepínající šlahouny chaosu vtahují do sebe i diváka a činí ho součástí této scény. Tento chaos nemá identitu, tvář člověka či čehokoliv konkrétního. Není ani vítězný, pouze vše pustošící. Rozpadá se a zároveň se překotně rozrůstá a napadá vše jako plíseň, jako oheň. Vytřeštěné, zasažené oko na obloze pak symbolizuje hrůzu nad povahou zkázy.

Autorkou coveru je Daniela „Dahlien“ Neumanová. Její dílo využitím tradiční kresby a neobvyklou stylizací odkazuje také na hudební koncept alba. Ten, ač vychází z klasických tradic old school thrash metalu, death metalu a blackové melancholie, je jejich neotřelou kombinací. Album stojí na silných motivech, apokalyptické atmosféře a nově také mnohem víc na metalové agresi. Poslední dny začaly!


OBSÁHLÁ HISTORIE KAPELY:

Vznik kapely NAHUM se datuje na začátek roku 2004, kdy Tomash a Pavel již nacvičují první píseň "Worldwide Screaming". Zde ještě hraje na bicí Pavel. K zakladatelské dvojici se přidává Stiv (basa), který s Tomem hrál v kapele Dread. K této trojici se v průběhu roku přidal také Roman (kytara), který zpočátku jen hostuje, neboť se plně věnuje své power metalové kapele Ignis Fatuus. Toto hostování však později přeroste v plné členství a dlouholetou spolupráci.

Dvě kytary nabízí lepší aranžérské možnosti a tak se nacvičují další skladby. V tomto období vzniká také původní název kapely UNHUMAN. Období, kdy kapela pouze zkoušela materiál konečně přeruší příchod zkušenějšího bubeníka Jonatána, s jehož talentem pak kapele stačilo už jen pár zkoušek k absolvování úspěšné premiéry před ostravským publikem na konci roku 2004. Pavel tak obstaral hlavní vokál a přešel na pozici frontmana.

S názvem UNHUMAN kapela absolvuje pár koncertů. V průběhu roku 2005 je ale kapela konfrontována s již existující kanadskou kapelou stejného názvu. Proto v témže roce se kapela rozhodne pozměnit název. NAHUM je tedy výsledkem snahy najít jednoduchý jednoslovný úderný výraz, zvukově navazující na původní název. Jedná se o jméno proroka, které v překladu znamená "potěšit pomstou", zkráceně "zadostiučinění", či "satisfakce"...

NAHUM odehraje sérii koncertů v klubech i festivalech v sestavě: Pavel (vokál), Tomash (kytara), Roman (kytara), Stiv (basa) a Jonatán (bicí). Kapela v tomto období nevydala žádné CD. Přesto vzniká pro vlastní potřebu kapely, či pro prezentaci pro hudební kluby, něco jako demo s názvem "Unhuman". To obsahuje sedm skladeb.

V roce 2006 kapela přerušila svou činnost z důvodu vycestování Pavla a Romana do zahraničí. Také Jonatán a Stiv opouští kapelu, neboť se jí již nemohou věnovat naplno.

Po návratu Pavla a Romana ze zahraničí je v roce 2009 obnovena činnost kapely. Pavel, Tomash a Roman hledají novou sestavu a zkušebnu. Kapelu záhy doplňuje Hanis (basa) a začíná se opět zkoušet. Během roku 2010 se v kapele protočí dva bubeníci. Koncem roku však definitivně post bicích obsadí Michal.

V roce 2010 se NAHUM ustálí v sestavě Pavel Balcar(vokál), Tomash (kytara), Roman Ševčík (kytara), Hanis Balcar (basa) a Michal Blaha (bicí).

Začátkem roku 2011 kapela začíná s novým materiálem vystupovat na koncertech. Kapela rovněž připravuje nahrání CD, jenž bude obsahovat nový materiál.

Na přelomu roku 2011 a 2012, NAHUM nahrává své první album nesoucí název: "The Gates Are Open". Na vlastní náklady kapely je vydáno 13.3.2012 tři sta CD výlisků. Koncem prosince roku 2012 je také uveřejněno oficiální video k songu "The Vision Of Apocalypse".

Během celého roku 2013 kapela aktivně koncertuje na podporu debutového alba. Mimo jiné pořádá tour s názvem "Four Horsemen". Na koncertech a festivalech vystupuje poboku zvučných jmen domácí i zahraniční scény. V sprnu vychází song "Worldwide Screaming" na metalové kompilaci "Musick Attak", kterou vydal časopis Pařát.

V roce 2014 kapela připravuje nové album, nástupce úspěšného debutu. Zkraje roku 2015 kapela nahraje ve studiu The Barn demo nahrávku nového materiálu. Rovněž během jara léta 2015 dochází u NAHUM k personálním změnám. Kytarista Roman je nahrazen Michalem Kapcem. Rovněž za bicími dochází ke změně, Michala nahrazuje Tom Brighter z Revenge Division.

Na podzim roku 2015 se NAHUM vrací v nové sestavě zpět do studia, tentokát do GM studia v Jablunkově. 1.listopadu roku 2015 vychází druhé řadové album "And The Chaos Has Begun" v nákladu 1000 kusů. Vydavatelem se stal MuSick Attack production. Současně je album podpořeno novým klipem k pilotnímu songu alba "Raging Chaos".

V roce 2016 nahrazuje na postu druhého kytaristy Michala Kapce Zdeněk Šrubař ze Soundless. Na jaře roku 2017, tedy po roce nečinnosti, se do kapely vrací na post druhého kytaristy Michal Kapec. Kapela připravuje třetí řadové album.

Celou hudební produkcí kapely NAHUM se prolíná především death, thrash, s občasnými prvky black metalu.